Szukaj łowiska:  Nazwa -   Województwo -  Zaawansowane
      Strona główna -> Felietony Sławka Rybickiego
 

  Niepoważna Encyklopedia Wędkarska  

Terminologia wędkarska to temat rzeka. Niektórych nazw nawet wędkarze nie rozumieją a cóż dopiero "zwykli" ludzie. Zapraszam do współredagowania

A

Agrafka - niewielki metalowy przedmiot, który dzięki specjalnej konstrukcji umożliwia rybie (zob. ryby) odpłynięcie z przynętą (zob. przynęta) w pysku (zob. pysk). Agrafki dzielimy na: samorozpinające i pękające.

Agresja - słowo, za pomocą którego niektórzy wędkarze (zob. wędkarz) usiłują wyjaśnić przypadki samobójczych ataków ryb (zob. ryby) na haczyk (zob. haczyk). Stanowisko to jest krytykowane przez wielu badaczy uważających, iż jest to stan ogarniający raczej wędkarzy podczas dyskusji związanych z ich hobby.

Akcja przynęty - termin opracowany przez producentów przynęt (zob. przynęty) do zwiększenia sprzedaży. Jak powszechnie wiadomo ryby (zob. ryby) i tak nie biorą (zob. branie) a termin ten służy przekonaniu wędkarzy (zob. wędkarz), iż ryby są, a brak brań był/jest spowodowany jedynie złą akcją przynęt.

Akcja wędziska - termin opracowany przez producentów wędzisk (zob. wędzisko) do przekonania wędkarza o celowości zakupu jeszcze jednej wędki. Podstawowe typy to: Krowi ogon i Pała. Pośrednie to uchyby przy produkcji podstawowych wersji.

Antyzaczep - 1. Absolutnie rewelacyjny wynalazek, dzięki któremu wędkarz (zob. wędkarz) może oddać się w spokoju machaniu spinningiem (zob. spinning). Dzięki działaniu antyzaczepu, spokój ten nie zostanie przerwany przez samobójcze ataki ryb (zob. ryby), 2. wynalazek, dzięki któremu wędkarz wchodzi do wody po dwie rzeczy, a nie po jedną.

Amortyzator - element gumowy. Jego cechą jest błyskawiczne pękanie, na ogół podczas brania (zob. branie).

Atraktor - płyn lub maść, która po posmarowaniu nią przynęt (zob. przynęty) płoszy wszystkie znajdujące się w pobliżu stworzenia (w tym ryby - jeżeli takowe występują).

Autan - środek chemiczny (podobno komarobójczy). Użycie polega na popryskaniu nim stojącego jak najdalej od nas wędkarza. Komary z reguły skupiają się na osobie spryskanej

B

Bąble - wg. pewnych badaczy, występowanie bąbli na powierzchni wody oznacza rybę (zob. ryby). Niestety występowanie bąbli oznacza przede wszystkim reakcje chemiczne na dnie zbiorników nazywanych niegdyś wodnymi (zob. zbiornik wodny). W niektórych echosondach (zob. echosondy) funkcję pierwotnie zwaną Bubbles Finder przemianowano na Fish Finder.

Bank (Bankówka) – żargonowe określenie miejsca gdzie na bank nie znajdziemy ryb (za wyjątkiem śnietych)

Batymetryczny plan - element rytuału wędkarskiego. Na pierwszy rzut oka, przypomina mapę, jednak w odróżnieniu od mapy zaleźć coś przy jego pomocy jest nie sposób. Większość znanych autorowi planów batymetrycznych ma wartość muzealną.

Biały robak - larwa, przynęta (zob. przynęta). Służy do zakładania na haczyk (zob. haczyk). Podstawową cechą białych robaków jest umiejętność znalezienia się wszędzie poza pudełkiem (zob. pudełko na robaki) czy pyskiem (zob. pysk) ryby (zob. ryby). Białe robaki należy przechowywać w lodówce, co znacznie przyspiesza wyjazd na ryby i pozostawanie tamże. Spowodowane jest to niezrozumiałym zachowaniem samic wędkarzy, potocznie zwanych żonami (zob. żona wędkarza).

Binduga – teoretycznie miejsce spławiania drewna w praktyce miejscówka dla wędkarzy ekstremalnych

Blat - miejsce w zbiorniku wodnym (zob. zbiornik wodny) pierwotnie o stałej głębokości. Obecnie jest to jedno z tych miejsc, gdzie za cholerę ryby (zob. ryby) nie występują.

Boilies - element rytuału wędkarzy (zob. wędkarz) z grupy karpiarzy (zob. karpiarz). Polega na wrzucaniu ogromnych ilości teoretycznie jadalnych kulek do wody (zob. woda). Prawdopodobnie chodzi o wypchnięcie masą kulek (zob. Archimedesa prawo) legendarnych karpi (zob. karp) z wody (zob. woda).

Branie - archaiczny termin wędkarski oznaczający przerwę w odpoczynku. Dziś już na szczęście sporadyczny.

Brodzenie - czynność wędkarza (zob. wędkarz) polegająca na deptaniu dna (zob. dno) i płoszeniu ryb (zob. ryby) Absolutnie niezbędne do spokojnego odpoczynku nad wodą (zob. woda) nie przerywanego braniem (zob. branie)

C

Centrala Rybna - określenie archaiczne. Tam właśnie udawali się niegdyś wędkarze (zob. wędkarz,) po powrocie z łowiska. Obecnie - miejsce odwiedzane przed udaniem się na łowisko.

Ciężarek - element wędki (zob. wędzisko). To dzięki niemu i zaczepom (zob. zaczepy), wędki wyginają się, imitując branie (zob. branie).

Chwost - element przynęty sztucznej (zob. przynęty) w postaci frędzli z materiałów różnych. Przeznaczenie bliżej nieokreślone. Autor skłania się do teorii, iż wędkarze (zob. wędkarz) dają w ten sposób wyraz zamiłowaniu do ozdób.

Czerwony robak - glista, przynęta (zob. przynęta). Służy do zakładania na haczyk (zob. haczyk), kiedy na białe (zob. biały robak) ryby nie biorą (zob. branie). Popularnym sposobem uzasadnienia żonie konieczności nabycia przynęt na dzień przed wędkowaniem jest wizyta w Centrali Rybnej (zob. Centrala Rybna) przed powrotem do domu.

Czterdziestak - pięćdziesiątak, sześćdziesiątak itd. Mityczne istoty zamieszkujące zbiorniki wodne (zob. zbiorniki wodne). Inne określenie to dwucyfrowa ryba (zob. dwucyfrowa ryba).

Cykada - przynęta sztuczna (zob. przynęty) zrobiona całkowicie z metalu. Źródłosłów nazwy nieznany, ale niektórzy badacze twierdzą, iż pochodzi, od „wycykanych” wędkarzy, którzy nic na nią nie złowili. Istnienie cykad zapewniają ich producenci, czyli jedyne osoby, które twierdzą, iż można na nie coś złowić.

D

Donęcanie - element rytuału wędkarskiego. Polega na wrzucaniu do wody (zob. zbiornik wodny) kosmicznych ilości zanęty (zob. zanęta). Na niektórych łowiskach (zob. łowisko) doprowadzone do perfekcji. W tych miejscach - gdyby tam nawet były ryby (zob. ryby) - i tak nic oprócz zanęty by nie zjadły.

Dolnik - element wędki (zob. wędzisko) służący do założenia rękojeści. W większości wędek wykonany z materiałów nietrwałych i nie nadających się do mycia. Pomimo wszystkich zarzutów jest to jedyny element wędki który zawsze dociera na łowisko w stanie nienaruszonym.

Dołek 1. miejsce w zbiorniku wodnym (zob. zbiornik wodny), gdzie powinny być ryby. Z tego powodu większość przynęt (zob. przynęty) znajduje się poza obszarem dołka. Dodatkowym argumentem na połów (zob. połów) poza dołkiem jest jego wypełnienie akcesoriami wędkarskimi uniemożliwiającymi uwolnienie przynęty z zaczepu (zob. zaczep). 2. stan w jakim znajdują się wędkarze (zob. wędkarz) po powrocie z wędkowania (zob. wędkowanie)

Drgająca szczytówka - technika połowu (zob. połów), która zakłada, iż ryba (zob. ryby) będzie silniejsza od szczytówki (zob. szczytówka).

Drobnica - pogardliwe określenie małych ryb (zob. ryby) stosowane dla uzasadnienia braku ryb w siatce (zob. siatka).

Sławek Rybicki Sobota 14 Maj 2005  
© 2005 C 2005 - 2006 Łowiska.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Stan licznika odwiedzin 17109534